Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

SPECIAL: La Bitcoineta Buluşması!

August 4 @ 7:00 pm - 10:00 pm

SPECIAL:
La Bitcoineta is in Istanbul and will be joining the Istanbul Bitcoin Meetup! Ariel and Fernando have been travelling with the legendary Bitcoin van across Europe for 3 months and have arrived in Istanbul. They will meet with local Bitcoiners and tell stories from their travels. There will also be a photo opportunity with La Bitcoineta and more!

We are meeting with Bitcoiners in Istanbul! The event is free to join and open for all levels. Everybody pays for their own food and drinks.

We meet for discussions on topics like sound money & separation of money and state, the protocol and the software, second layer solutions, economics, storage techniques, investing, and mining.

***

ÖZEL:
La Bitcoineta İstanbul’da ve İstanbul Bitcoin Buluşmasına katılacak! Ariel ve Fernando, efsanevi Bitcoin minibüsüyle 3 aydır Avrupa’yı dolaşıyorlar ve İstanbul’a geldiler. Yerel Bitcoin’cilerle buluşacaklar ve seyahatlerinden hikayeler anlatacaklar. Ayrıca La Bitcoineta ile bir fotoğraf fırsatı ve daha fazlası olacak!

İstanbul’daki Bitcoinerlar olarak bir araya geliyoruz! Etkinlik ücretsiz ve her seviyeden ilgilinin katılımına açık. Herkes kendi yediğini içtiğini ödüyor.

Sağlam para, Bitcoin protokolü ve yazılımı, ikinci katman çözümler, ekonomi, saklama yöntemleri, yatırım ve Bitcoin madenciliği gibi konular hakkında konuşuyoruz.

Details

Date:
August 4
Time:
7:00 pm - 10:00 pm
Website:
https://www.meetup.com/istanbul-bitcoin-meetup-group/events/295215282

Venue

On1 Bistro
Konaklar, Selvili Sokağı No:3
Beşiktaş, İs 34330 tr
+ Google Map